Říjen 2014

Dikobrazí hra

14. října 2014 v 21:00 | Karmen |  Parelli Natural Horsemanship
The Porcupine Game

Co to je:Pracujeme s takzvaným "opozičním reflexem"- cílem hry je zjemnit koně co se týká tlaků, naučit ustupování, couvání...

Postup:Jak už jsem říkala, v této hře hrají hlavní roli tlaky. Proto je dobré před tím, než začneme tuto hru zkoušet, znát zóny(viz. obrázek). Samotný průběh hry by měl spočívat v tom, že tlačíme na určitou část koňského těla a požadujeme po koni ustoupení. Tak například- Začneme koni tlačit mezi přední nohy. Tlak stupňujeme do té doby než couvne. Jakmile udělá sebemenší krůček vzad, tlačit okamžitě přestáváme a na místě kde jsme tlačili koníka hladíme. U ustupování (předkem a zadkem) je to opět to samé- tlačíme, stupňujeme, ustoupí, přestaneme, pohladíme. Takovýto trenink by neměl trvat déle než 10 minut a předem by jsme měli mít udaný cíl (jako ostatně u skoro všech pnh cvičení), například- dnes budeme pracovat na couvání a ustupování předkem. Nebo- dnes budeme pilovat pouze ustupování zadkem. Po nějakém čase by koník měl ustupovat už jen na sebemenší tlaky, nebo na jemný dotek CS:)


BTK.(by the Karmen :D)
Článek jsem psala opět já- jedná se tedy čistě o mé zkušenosti, proto prosím NEKOPÍROVAT :)
Dotazy směřujte do komentářů, budu moc ráda i za reakce, názory, zkušenosti... :)


Přátelská hra

13. října 2014 v 23:13 | Karmen |  Parelli Natural Horsemanship
The Friendly Game

Co to je:Přátelská hra je první z parelliho her. Jejím cílem je odnaučit koně strach z určitých věcí a také samozřejmě posílit vzájemnou důvěru.

Postup:Vezmeme si předměty u kterých víme, že by z nich koník mohl mít, nebo má strach. Vhodná je např. igelitová taška, plachta, vlajka, obruč s takovými těmi kuličkami uvnitř(chrastící), u některých koníků bičík apod. Může to být ale i gymnastický míč jako na fotce Tento předmět nejprve koni ukážeme, necháme ho aby si ho prohlédl a očichal. Potom ho pomalinku přikládáme k oblasti plece, krku(zóna 2), koníka předmětem hladíme, samozřejmě na něj mluvíme klidným hlasem. Dále přikládáme i na ostatní části těla a nakonec i k hlavě. U obruče můžeme zkusit dát jí koníkovi kolem krku, u plachty nechat přes ni koníka přejít a tašku můžeme zavěsit na mrkvovou hůlku (nebo tušírku) a zkusit kolem koníka máchat atd. U koníků kteří mají prohloubenější strach s bičíků je postup samozřejmě delší a namáhavější. Je potřeba s nimi tímto způsobem pracovat nejlépe denně a třeba jen 5 minut. Ukázat, že vy ho nezneužijete a že s vámi mu žádné nebezpečí nehrozí:)

BTK.(by the karmen:D)
Článek jsem vytvářela já, postup jsem psala podle toho jak se mi to osvědčilo, tak snad to pomůže alespoň někomu :) V případě dotazů pište do komentářů. Také můžete psát reakce, protože by mě moc zajímalo jak se Vám tyto články líbí, jestli je mám psát dál, nebo ne :) ČLÁNEK JE DOSTUPNÝ I NA FB STRÁNCE POTREBOVALI BY STE KOŇA, LEBO LEN JAZDA NA KONI ROBÍ ČLOVEKA DOKONALÝM
Foto:parelli instructor Cath Langley


Let's buy a horse!

11. října 2014 v 15:48 | Karmena, zbytečně se deptající tim jak je kůň drahej >:( |  Články o koních
Každý ví,že koupě koně není tak úplně jednoduchá záležitost.Obnáší spoustu času,starostí a peněz.A právě z té finanční stránky se na to podíváme.Připravila jsem si pro vás takový rozpočet co kolik stojí :)

Fotografická soutěž aneb SONF-info

9. října 2014 v 19:37 | Karmen
Takže, pozitivní ohlasy měla především fotosoutěž. Tak proč ne!:) Chci jí udělat tak, aby byla dostupná pro každého, takže i pro ty, kteří nemají tak často přístup ke koním.

PRAVIDLA:
Budou 4 kola. V každém kole budete mít na výběr ze dvou témat. Do každého kola můžete poslat 2 fotky(ale nemusíte). A je jedno jestli bude jedna na nekoňské téma a druhá na koňské, nebo obě na to samé.

KOLIK NA TO BUDU MÍT ČASU?
Týden. Každý čtvrtek bude vyhlášení a v pátek zadání nového tématu. Soutěž tedy začne 10.10.2014 a ukončena by měla být 6.11.2014

JAK BUDE PROBÍHAT HLASOVÁNÍ?
Na blogu, u článku s fotkami, prostřednictvím ankety. Článek bude sdílen i na fb stránce kde působím jako adminka, takže lidí by se mělo do hlasování zapojit hodně:)

A JAKÉ BUDOU CENY?
Popravdě bych nejradši aby byly věcné, ale absolutně nevím jestli jen 1.místo nebo všechny 3-možná podle počtu zúčastněných, ale samozřejmě i podle toho jak dovolí rodiče:) Výhra by byla taková, že bych Vám dala na výběr třeba ze 3 předmětů a Vy by jste si vybrali ten co se Vám líbí nejvíce:)

SEZNAM PŘIHLÁŠENÝCH

•Barča(Barbora Šúkalová)
Blog- /

CHCI SE PŘIHLÁSIT!

Vyplň následující přihlášku a zašli jí do komentářů:
Jméno/Nick:
Blog(pokud máš):

Prosím, aby jste se přihlásili třeba právě teď! Soutěž začne až bude minimálně 5 přihlášených.

Diary of Karmen's life

3. října 2014 v 20:09 | Karmen |  My Diary
Ahooj!:)
Tenhle týden jsem toho měla ve škole docela dost,proto jsem se tu taky neukázala :/ Testy z informatiky,matiky,angličtiny,zkoušení ze zemáku,nic z toho mě neminulo.Na koních jsem teď minimálně..Naposledy jsem byla někdy předminulou sobotu na dětském dnu v klubu vozit děti a potom jsem si zajezdila i já..:) Takže se neudálo vlastně vůbec nic zvláštního :D Zítra je u nás na ranči hubert,ale asi nepůjdu,nemám na kom jet :( Co bych vám ještě tak řekla zajímavého..no tak k soutěži:) Většina z vás by se zúčastnila,tak jsem přemýšlela buď nad fotosoutěží,nebo nějakou grafickou soutěží(např.tvorba blendů atd.),nebo soutěží o nejhezčí blog,nebo taky třeba,že by to byla taková všehochuť-např.1.kolo vyfoť tohle,2.kolo vytvoř tohle,3.kolo napiš článek o tomhle atd.Snad jsem to napsala dost srozumitelně,nejsem moc dobrá ve vyjadřování svých nápadů :D Tak pište co by se vám líbilo nejvíce,je mi jasné,že každý třeba nemá k dispozici foťák,takže nezbývá nic jiného než to nechat na vás!:D:)
Your K.